środa, 10 października 2012

Katniss Everdeen

Trylogia Igrzysk Śmierci to książki, które ostatnio pochłonęły cały mój wolny czas. Niesamowita historia napisana przez Suzanne Collins.
Historia osadzona jest w przyszłości, akcja dzieje się na ruinach dawnej Ameryki Północnej w państwie zwanym Panem. Okrutne władze stolicy stacjonujący w Kapitolu, który otoczony jest dwunastoma dystryktami zmuszają ludzi do składania strasznych danin. Raz w roku odbywa się festyn, na którym losowani są po jednym chłopcu i jednej dziewczynce miedzy dwunastym a osiemnastym rokiem życia. Dzieci wysyłane są na tzw. Głodowe Igrzyska, gra/turniej na śmierć i życie. Muszą pozabijać się nawzajem bo zwycięzca zostaje tylko jeden. To wszystko transmitowane jest na żywo w telewizji, można powiedzieć że to odpowiednik naszego reality show.
Bohaterką całej trylogii a zarazem narratorką jest szesnastoletnia dziewczynka Katniss Everdeen. Mieszka ona z matką i siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów(12). Katniss jest głową rodziny, gdyż po śmierci ojca mama załamała się i była nieobecna. To ona zdobywała jedzenie i wszystko czego było im potrzeba do przetrwania.
Nie chce wam opowiadać wszystkiego bo zabrałabym wam całą przyjemność czytania. Jeśli ktoś oglądał film to wie, że to właśnie Katniss trafiła na arenę śmierci i walczy o przetrwanie.
Książka jest fascynująca, film nie zawiera nawet namiastki tego co opisuje książka. Wciąga niesamowicie i powiem wam, że w trakcie czytania nie można przestać o niej myśleć. Ja mając nawet 3 minuty wykorzystywałam je żeby przeczytać chociaż 3 strony.
Druga cześć W Pierścienu Ognia opisuje, życie Katniss po Igrzyskach. Czyli zdradziłam już, że dziewczyna wygra walkę ale...nie sama. Po zwycięskim turnieju dzieje się coś nieoczekiwanego. Kapitol w ramach zemsty za to co zrobiła podczas Igrzysk kolejny raz wysyła ją na arenę.
Kosogłos to trzecia cześć bestsellerowej trylogii. Tutaj dzieje się tak wiele, że trudno cokolwiek opisac. Katniss powinna zginać a żyje i staje się symbolem wyzwolenia z terroru władzy.
Ta cześć pokazuje, że wszyscy ludzie od pierwszego po dwunasty dystrykt nabierają wiary na to, że mogą coś zmienić. I zaczyna się wojna z wielkim KAPITOLEM.

Bardzo gorąco polecam tę trylogię. Jest wspaniale napisana, narracja jest mistrzowska, a to co się w niej dzieje przejdzie najśmielsze oczekiwania. Cytując "Ta książka mnie tak opętała, że zabrałam ją ze sobą do restauracji, ukryłam pod stołem i czytałam podczas kolacji. Nie spałam przez nią kilka nocy z rzędu, bo nawet jak skończyłam czytac, to leżałam bezsennie, mysląc o niej..." Stephenie Meyer, autorka sagi "Zmierzch"


2 komentarze:

  1. Wiele dobrego słyszałam na temat filmu i książki, ale nie miałam jeszcze okazji się z nimi zetknąć. Jedyne czego się obawiam to właśnie te bezsenne noce, bo jak coś mnie już wciągnie, to całkowicie! :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. To fakt jak już się zdecydujesz to zarazerwuj sobie kilka całych dni:) Ale warto...

    OdpowiedzUsuń